Bytomskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej

Kilka słów

O BSPDiMN

Bytomskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej

powstało 11 marca 1997r. z inicjatywy rodziców dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Celem Stowarzyszenia jest prowadzenie działalności pożytku publicznego na rzecz osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Działania podejmowane przez Stowarzyszenie od momentu powstania zmierzają do tworzenia placówek terapeutycznych dla osób z niepełnosprawnościami, w których zapewniamy terapię zawodową i społeczną około 150 osobom ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności z różnego typu schorzeniami współistniejącymi, jak padaczka, autyzm, narząd ruch…

Co robimy

Podopieczni naszej organizacji

pomimo swoich ograniczeń wynikających z ich schorzeń są TACY SAMI w swych pragnieniach, marzeniach, dążeniach do wyznaczonych sobie celów jak pozostała część społeczeństwa. Niejednokrotnie można się od nich uczyć radości życia, której często brakuje NAM pełnosprawnym. Poprzez nasze działania dokładamy wszelkich starań by ta grupa społeczna dzięki terapii zawodowej, społecznej i leczniczej zdobyła umiejętności pozwalające na pełnoprawne funkcjonowanie w społeczeństwie. 

Przyjazne miejsce w społeczeństwie pod opieką wykwalifikowanej kadry zapewniamy w:

Finansowanie

Środki na działalność terapeutyczną

Zarząd BSPDiMN pozyskuje poprzez korzystanie z programów i projektów wieloletnich, cyklicznych lub jednorazowych na działalność placówek terapeutycznych lub/i utrzymanie obiektów. Przeważająca działalność oparta jest o środki PFRON z wymagalnym zabezpieczeniem wkładu własnego, pozyskiwanego od ludzi dobrej woli, w ramach: darowizn, zbiórek publicznych, udział w akcjach charytatywnych, korzystania z usług świadczonych w zakresie działalności odpłatnej Stowarzyszenia..

Darowizn

zbiórek publicznych

udział w akcjach charytatywnych

korzystania z usług świadczonych w zakresie działalności odpłatnej Stowarzyszenia

Co robimy

Nasze projekty

Cykliczne i
jednorazowe

Projekt Remont ogrodu

W m-cu październiku 2023r. rozpoczęto prace brukarsko-ogrodowe na zadrzewionym terenie  w tylniej części siedziby BSPDiMN przy ul. Tetmajera 2. Teren ogrodu jest obszerny, w związku z czym zagospodarowanie terenu ze względu na koszty pozostawało w sferze marzeń. Ostatecznie wygospodarowano środki z bieżącej działalności WTZ oraz pozyskanych z 1,5% podatku od osób fizycznych i od rodziców/opiekunów osób niepełnosprawnych pozyskanych w ramach ogłoszonej przez Stowarzyszenie AKCJI OGRÓD. Termin zakończenia prac wyznaczono na dzień 30.04.2024r., które obejmują:

- wywóz istniejącej nawierzchni trawiastej i wyrównanie terenu

- wykonanie prac brukarskich w obrębie: bramy wjazdowe do ogrodu, śmietnika 

- nałożenie nowej warstwy ziemi, wyrównanie terenu, wykonanie klombów i zasianie trawy.   

Docelowo, sukcesywnie w miarę posiadanych środków zaplanowano zakup ławek i stołów ogrodowych.

Ogród jest miejscem służącym 93 osobom niepełnosprawnym biorącym udział w zajęciach terapeutycznych w Warsztacie Terapii Zajęciowej i Klubie Integracyjnym. Prowadzą do niego schody ewakuacyjne z tarasu przyległego do obiektu,  podjazd dla wózków inwalidzkich oraz wejście od strony frontowej. W ramach terapii zawodowej uczestnicy zajęć dbają o teren poprzez porządkowanie obszaru zielonego, w tym koszenie trawy, grabienie liści, sadzenie drobnej roślinności, tworzenie miejsc przyjaznych ptakom.                W ramach terapii społecznej  i integracji ze społecznością lokalną kadra Warsztatu wraz  z podopiecznymi organizuje w ogrodzie pikniki rodzinne lub okolicznościowe. Trzy stanowiska siłowni zewnętrznej oraz duży obszar pozwalają na poprawę kondycji fizycznej na świeżym powietrzu.

W wyniku degradacji ogrodu, z uwagi na nierówności terenu a tym samym trudności w zapewnieniu bezpiecznego korzystania z terenu, terapia była ograniczana lub organizowana w innych miejscach poza siedzibą Stowarzyszenia.

WIOSNA 2024 ROKU to spełnienie kolejnego marzenia kadry i podopiecznych naszej organizacji po: remoncie tarasu, termodernizacji budynku, instalacji nowego ogrodzenia i oświetlenia zostanie oddany do użytku zielony zakątek terapeutyczny.

Projekt Zakup autobusów

Projekt „Zakup dwóch autobusów” jest w trakcie rozpatrywania wniosków złożonych do PFRON o dofinansowanie w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami III obszar D”. Przewidywane źródła finansowania :

- PFRON w wys. 703 000 zł

- środki własne pozyskane z bieżącej działalności i majątku BSPDiMN w wys. 162 920 zł.

Celem projektu jest likwidacja barier transportowych poprzez stworzenie warunków umożliwiających osobom z niepełnosprawnością intelektualną i chorobami sprzężonymi, korzystanie z prawa do rehabilitacji społecznej oraz zawodowej, poprzez zapewnienie tym osobom dowozu na i powrotu z zajęć terapeutycznych  prowadzonych w Warsztacie Terapii Zajęciowej utworzonym przy Bytomskim Stowarzyszeniu Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej.  Realizacja celu poprzez zakup dwóch autobusów przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych ze stanowiskami dla wózków inwalidzkich.

Zakup nowych samochodów poprawi komfort i bezpieczeństwo uczestników WTZ oraz pozwoli na oszczędności w zakresie kosztów eksploatacji samochodu. 

Poza dowozami na zajęcia posiadanie środków transportu przez Stowarzyszenie daje możliwość naszym podopiecznym na udział w imprezach sportowych, kulturalnych, rekreacyjnych i promujących twórczość osób niepełnosprawnych na terenie woj. śląskiego i  kraju.

Realizacja zadania pozwoli na wymianę posiadanych  pojazdów na nowe, ekologiczne, ekonomiczne nie wymagające kosztownych napraw konserwacyjnych przy zachowaniu wygody dla naszych podopiecznych.

Projekt Remont Dachu

Projekt „Renowacja dachu” jest w trakcie rozpatrywania wniosków złożonych do PFRON o dofinansowanie w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami III obszar F”. Przewidywane źródła finansowania :

- PFRON w wys. 191 280 zł

- środki własne pozyskane z bieżącej działalności BSPDiMN, wpłat rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych korzystających z zajęć w ramach tzw. Funduszu remontowego oraz darowizny celowej od zaprzyjaźnionego przedsiębiorcy, łącznie w wys. 47 825 zł.

Celem projektu jest przeciwdziałanie degradacji budynku Warsztatu Terapii Zajęciowej poprzez wykonanie renowacji dachu w budynku terapeutycznym,                      w którym prowadzona jest działalność Warsztatu dla 85 osób niepełnosprawnych. Renowacja dachu przyczyni się do 

do osiągnięcia należytego stanu technicznego obiektu oraz eliminacji zagrożeń. Główne zagrożenia to niszczenie ścian wewnętrznych i zewnętrznych budynku spowodowane przeciekaniem dachu zwłaszcza w miejscach orynnowania,  a w efekcie zawilgocenie i zagrzybienie obiektu.

Współpraca

Urząd Miejski Bytom

MOPR Bytom

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

PEC Bytom

PFRON
O/ Śląski

PSS ”Społem” Bytom

Nasze zasady

STATUT

Kto zarządza

Władze

WALNE ZEBRANIE CZLONKÓW BSPDiMN
KOMISJA REWIZYJNA BSPDiMN

w składzie :

  • Machoń Teresa,
  • Dondalska Urszula,
  • Feluks Kornelia
ZARZĄD BSPDiMN

w  składzie:

  • Prezes Zarządu: Teresa Brodziak
  • Z-ca Prezesa Zarządu : Aneta Urbańska
  • Skarbnik Zarządu : Krystyna Pyka
  • Sekretarz Zarządu : Danuta Sławuta
  • Członek Zarządu :Agata Bekus – Glansk
  • Członek Zarządu : Michał Wierzbicki
Bezpłatna terapia

ZASADY REKRUTACJI

OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH DO UDZIAŁU W ZAJĘCIACH TERAPEUTYCZNYCH W POSZCZEGÓLNYCH PLACÓWKACH BSPDiMN

Rekrutacja polega na złożeniu podania o przyjęcie do Warsztatu Terapii Zajęciowej wraz                 z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Podanie należy skierować do WTZ przy BSPDiMN. W podaniu należy wpisać dane osoby niepełnosprawnej starającej się o przyjęcie do Warsztatu, dane rodzica lub opiekuna wraz                z adresem zamieszkania osoby niepełnosprawnej i nr telefonu kontaktowego.

Orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez MOPR, w punkcie : uczestnictwo w terapii zajęciowej powinno zawierać wpis : „wskazany udział w wtz”. Wymagany stopień niepełnosprawności wynikający z orzeczenia to umiarkowany lub znaczny. 

Rodzaj niepełnosprawności i miejsce zamieszkania bez znaczenia. Wiek : po 16 roku życia.

Powyższe dokumenty można złożyć osobiście : w Bytomiu przy ul. Tetmajera 2 lub przesłać pocztą tradycyjną na adres : 41-933 Bytom  ul. Tetmajera 2 lub drogą e-mail na adres: terapia@wtz.bytom.pl.

W związku z ograniczoną liczbą miejsc w placówce, obowiązuje kolejka oczekujący na przyjęcie,  zgodnie z regulaminami wewnętrznymi. 

Okres oczekiwania na przyjęcie do Warsztatu liczy się od dnia złożenia podania wraz                  z orzeczeniem, jednak data złożenia jest jednym i nie ostatecznym czynnikiem wpływającym na zakwalifikowanie do terapii. Kwalifikacji dokonuje Rada Programowa WTZ kierując się zasadami zawartymi w regulacjach wewnętrznych Stowarzyszenia.

Zajęcia w Klubie są dostępne dla wszystkich osób niepełnosprawnych bez względu na wiek, rodzaj niepełnosprawności i miejsce zamieszkania. Z chwilą podjęcia decyzji o chęci skorzystania z zajęć osoba niepełnosprawna zgłasza się na pierwsze spotkanie z rodzicem lub opiekunem oraz składa w placówce orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez którykolwiek urząd ( ZUS, MOPR, itp.). Rodzic lub/i opiekun wypełnia ankietę o aktualnym stanie zdrowia i aktualnych ogólnych umiejętnościach podopiecznego.

Rekrutacja polega na złożeniu podania o przyjęcie do Zakładu Aktywności Zawodowej wraz                 z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Podanie należy skierować do ZAZ przy BSPDiMN. W podaniu należy wpisać dane osoby niepełnosprawnej starającej się o przyjęcie do Zakładu wraz z adresem i nr telefonu kontaktowego. 

Wymagany stopień niepełnosprawności wynikający z orzeczenia to znaczny - rodzaj niepełnosprawności bez znaczenia  lub umiarkowany - z rozpoznanym autyzmem, lub upośledzeniem umysłowym lub chorobą psychiczną.  Do pracy w Zakładzie nie mogą być zakwalifikowane osoby niepełnosprawne  ubezwłasnowolnione. 

Powyższe dokumenty można złożyć osobiście : w Bytomiu przy ul. Strzelców Bytomskich 131b lub przesłać pocztą tradycyjną na adres : 41-933 Bytom  ul. Tetmajera 2 lub drogą e-mail na adres: terapia@wtz.bytom.pl.

W związku z ograniczoną liczbą miejsc w placówce, obowiązuje czas oczekiwania na przyjęcie,  zgodnie z regulaminami wewnętrznymi. 

Kwalifikacji dokonuje Rada Programowa ZAZ kierując się zasadami zawartymi                   w regulacjach wewnętrznych Stowarzyszenia.



TERAPIA SPOŁECZNA I ZAWODOWA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

BSPDiMN udziela wsparcia osobom niepełnosprawnym w zakresie terapii społecznej i zawodowej, które zakończyły realizację obowiązku szkolnego, poprzez prowadzenie terapii w trzech placówkach

Charakterystyka działalności poszczególnych placówek w odpowiednich zakładkach.

POZOSTAŁE WSPARCIE OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH I ICH RODZIN

Nieodłącznym elementem pracy BSPDiMN na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych jest stwarzanie możliwości uczestniczenia w życiu społecznym zarówno podopiecznym naszej organizacji jak i ich rodzinom. Przeciwdziałanie izolacji osób niepełnosprawnych i ich rodzin oraz dbanie o właściwy odbiór tej grupy społecznej jest tak samo istotne jak terapia zawodowa i społeczna uczestników zajęć w naszych placówkach. Dlatego też w ramach działalności terapeutycznej jak i pracy społecznej, Stowarzyszenie cyklicznie organizuje dla osób skupionych wokół naszej organizacji różnego typu spotkania integracyjne z rodzinami, społecznością lokalną, darczyńcami i placówkami oświatowymi i opiekuńczymi, w tym: – wycieczki, pikniki, imprezy okolicznościowe, sportowe i rekreacyjne, konkursy, wyjścia do instytucji użyteczności publicznej ( kino, teatr, wystawy, parki rozrywki , kręgielnie, pływalnie).

wycieczki i pikniki

imprezy okolicznościowe

sport i rekreacja

kino i teatr

Zachęcamy naszych podopiecznych i ich rodziny do udziału w imprezach organizowanych przez inne stowarzyszenia i fundacje. Poprzez takie działania stwarzamy możliwości kontaktu z różnymi środowiskami społecznymi, zwyczajami i kulturami; oraz możliwość nauki samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie. Zarząd BSPDiMN oraz kadra placówek terapeutycznych dokłada wszelkich starań w rozwiązywaniu problemów zgłaszanych przez osoby niepełnosprawne i ich rodziny poprzez pomoc w kontaktach z urzędami, placówkami medycznymi oraz dzieleniem się wiedzą na temat aktualnych uprawnień, które mogą ułatwiać funkcjonowanie naszych podopiecznych w społeczeństwie i rodzinie.

Wesprzyj

Zostań darczyńcą

Działalność Statutową BSPDiMN można wpierać poprzez:

  • przekazanie 1,5% podatku przez osoby fizyczne, wpisując nr KRS 0000019510 w rozliczeniu rocznych dochodów PIT, 
  • dobrowolne wpłaty środków na konto Stowarzyszenia przez osoby fizyczne, instytucje lub inne organizacje z opisem darowizna na cele statutowe, 
  • przekazanie darowizny w dowolnej formie na prośbę Zarządu Stowarzyszenia lub po konsultacji z przedstawicielami naszej organizacji, 
  • zakup prac wykonanych na zajęciach terapeutycznych przez osoby niepełnosprawne na kiermaszach, imprezach integracyjnych lub w siedzibie Stowarzyszenia,
  • zakup usług restauracyjnych, hotelarskich, porządkowych i pralniczych świadczonych przez Zakład Aktywności Zawodowej,
  • udział w akcjach charytatywnych i promujących działalność placówek.

KRS 0000019510

numer konta 48 1020 2368 0000 2602 0021 9980 PKO BP o/Bytom  

Wdzięczni

Dziękujemy wszystkim darczyńcom!!!

za ponad 20-letnią pomoc w działalności na rzecz osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Dzięki WAM nadal jesteśmy, działamy i pomagamy grupie osób narażonych na wykluczenie społeczne. Za każdy rodzaj wsparcia z góry serdecznie dziękuje:  Zarząd BSPDiMN , kadra placówek terapeutycznych oraz  podopieczni naszej organizacji.

UWAGA! Pomagając nie daj się oszukać!

Zarząd BSPDiMN oświadcza, że w ramach pozyskiwania środków na działalność statutową naszej organizacji nie korzysta z usług osób, firm  i innych organizacji zbierających pieniądze lub sprzedających towary jako akwizytorzy w domach, instytucjach lub na ulicach miast.

CHCESZ POMÓC SKUTECZNIE?

  • skontaktuj się z przedstawicielami Stowarzyszenia , udzielimy wszelkich informacji
  • pod nr telefonu : 32 283-00-49 
  • na e-mail : terapia@wtz.bytom.pl
Bądź na bieżąco

Aktualności

Zapytanie ofertowe
07lis

Zapytanie ofertowe

Bytomskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej zaprasza do składania ofert. Więcej informacji zawarte w pliku poniżej. Zapytanie ofertowe Koncepcja architektoniczna Program Funkcjonalno-użytkowy

Akcja DACH
01maj

Akcja DACH

Zarząd BSPDiMN ogłasza, że od dnia 1 maja 2024r. rozpocznie zbiórkę środków na renowację dachu w siedzibie Stowarzyszenia, gdzie funkcjonuje jedna z placówek Warsztat Terapii Zajęciowej. Zbiórce nadano nazwę „Akcja…

Akcja ogród
30kwi

Akcja ogród

Zarząd BSPDiMN informuje, że „Akcja ogród” ogłoszona w celu pozyskania środków na remont ogrodu przy siedzibie Stowarzyszenia, z dniem 30.04.2024r. zostaje zakończona. W wyniku akcji zebrano środki w wys. 1250…

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Wysyłając wiadomość, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Polityką Prywatności witryny.
Skip to content